TRIDUUM PASCHALNE: 6 – 8 kwietnia 2023r.

TRIDUUM PASCHALNE:

Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota

niech będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział

w bogatej liturgii tego czasu.

Wielki Czwartek:

  • 10,00 w katedrze gnieźnieńskiej Msza Krzyżma, podczas, której poświęca się oleje, a kapłani odnawiają przyrzeczenia złożone podczas święceń.
  • Msza Wieczerzy Pańskiej  – uobecnia tajemnicę ustanowienia Najświętszego Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa. Liturgia rozpocznie się o godz. 18.30.
    Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy, a 15 minut po zakończonej Mszy Wieczerzy Pańskiej będzie miała miejsce zapożyczona z tradycji monastycznej Mowa Pożegnalna Jezusa według Ewangelii św. Jana. Adoracja w kościele do godz. 22.00 oraz przez cały Wielki Piątek do rozpoczęcia liturgii.

Wielki Piątek:

  • Droga Krzyżowa w kościele – o godz.15.00.
  • Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.30. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja do godz. 22.00 i przez całą Wielką Sobotę do godz. 20.00. Obowiązuje post ścisły, od którego nie ma żadnej dyspensy.

Wielka Sobota:

Jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy.

  • Święcenie potraw w kościele, co godzinę od godz. 11.00 do 16.00, na wioski prosimy o pojazdy na godz.10.00.
  • Wigilię Paschalną rozpoczniemy o godz. 20.00 od poświęcenia ognia i paschału, czytać będziemy Słowo Boże, przez które poznamy historię zbawienia, nastąpi poświęcenie wody chrzcielnej i odnowienie naszych przyrzeczeń chrzcielnych (przynieśmy świece) i uroczysta Msza św. wielkanocna.

Niedziela Zmartwychwstania:

  • Rezurekcja o godz. 6.00 rozpocznie się procesją, którą ogłosimy zwycięstwo Życia nad śmiercią, zaśpiewamy radosne Alleluja celebrując Zmartwychwstanie Pana.
  • Nie będzie Mszy św. o godz.7.30, a dalej Msze św. jak w każdą niedzielę.