ogłoszenie parafialne – 10 grudnia 2023r

 1. 2 NIEDZIELA ADWENTU

10 grudnia 2023

 

 1. W naszej parafii:
 • Od wczoraj gościmy relikwie błogosławionej rodziny Ulmów. Dziękujemy ks. Bp. Radosławowi Orchowiczowi za przewodniczenie i Słowo Boże na rozpoczęcie peregrynacji, Kapłanom za wspólnotę liturgiczną, Rodzinie Państwa Joanny i Mariusza Gęsikowskim z  dziećmi za uroczyste powitanie relikwii, Państwu Kornelii i Karolowi Łukaszewskim także Wspólnocie Neokatechumenalnej za dekoracje kwiatowe, LSO,   dzieciom pod opieką Pani Anny Trzebiatowskiej – katechetki za inscenizacje i prace plastyczne oraz wszystkim Wiernym z Parafii rejonu inowrocławskiego za  adorację i modlitwę w intencji rodzin. Na Mszach św. Słowo Boże głosi dzisiaj ks. Hubert Wiśniewski, Przewodniczącego Referatu Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Zakończenie peregrynacji o godz. 15.00 modlitwą Koronki do Miłosierdzia Bożego i przekazaniem relikwii do Parafii Świętej Trójcy w Strzelnie.
 • Zapraszamy jeszcze do naszej parafii na: Drogę krzyżową z rodziną Ulmów w Wielki Piątek i Pielgrzymkę z rodziną Ulmów na Podkarpacie, 15-19 czerwca 2024 r (zapisy w zakrystii).
 1. Włączmy się w adwentową akcję Caritas „Wigilijnego Dzieło Pomocy Dzieciom” oraz Pomoc Kościołowi na Wschodzie. Po każdej Mszy można wesprzeć te dzieła materialnie.
 2. Przypominamy:
 • Od poniedziałku do piątku jutrznia o godz. 5.45 w salce pod plebanią.
 • Roraty dla dzieci w poniedziałki, środy i piątki o godz. 17.00, a dla dorosłych o godz.6.30 (nie będzie wtedy Mszy św. o godz.7.00) w środę (liturgia Apostolat Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”) i w  sobotę ( Krąg biblijny).
 1. Spotkanie świąteczne w Zakładzie Karnym w Inowrocławiu w czwartek  o godz. 17.00. Modlitwie przewodniczyć będzie ks. Bp Radosław Orchowicz.
 2. W sobotę, Kapłani udadzą się z posługą sakramentalną do chorych w domach, po Mszy św. porannej.
 3. Spotkanie Kręgu biblijnego w piątek o godz. 19.15 w salce pod plebanią.
 4. Wraz z nowym rokiem liturgicznym pragniemy wznowić nasze modlitewno – muzyczne wieczory uwielbienia u św. Józefa. Jest to konkretna propozycja drogi poznania Boga i człowieka. Od grudnia do czerwca zapraszamy na siedem kolejnych „Spotkań z Jezusem” w oparciu o Jego spotkania z ludźmi spisane na kartach Ewangelii. Poza słuchaniem i rozważaniem Słowa Bożego będzie to czas adoracji i uwielbienia Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, z okazją do spowiedzi świętej i modlitwy wstawienniczej. Serdecznie zapraszamy ludzi młodych, małżonków, wszystkich wątpiących i pragnących pogłębiać swoją wiarę w przyszłą niedzielę (17 grudnia) o godzinie 16.00. Następnie w łączności o godz. 17.00 jak w każdą niedzielę Eucharystia z młodymi i za młodych. Szczegółowy plan wieczorów uwielbienia u św. Józefa znajduje się na plakatach.
 5. Osoby przygotowujące się do sakramentu bierzmowania zapraszamy w przyszłą niedzielę na Mszę św. o godz. 17.00 z ostatnim Słowem Adwentowym dla młodych. Następnie spotkanie w kościele.
 6. W następną niedzielę w parafii Opatrzności Bożej o godz.14.00 tzw. „Msza trydencka” .
 7. Ten tydzień obfituje w rocznice dramatycznych wydarzeń w naszej ojczyźnie: we wtorek przypada 42. Rocz. wprowadzenia stanu wojennego,  a w końcu tygodnia – 53. Rocz. masakry na Wybrzeżu.
 8. W tym tygodniu patronują nam:
 • W środę– św. Łucja.
 • W czwartek– św. Jan od Krzyża.
 • W minionym tygodniu pogrzebem chrześcijańskim pożegnaliśmy:
  śp. Magdalenę Jarzębską i śp. Zdzisława Grzelaka. Wieczny odpoczynek.

 

Polecajmy się opiece św. Józefa Oblubieńca NMP. Szczęść Boże.

 ————————————————————————————————-

 Rodzina Ulmów, to rodzina, która żyła konkretnie przesłaniem Ewangelii – miłością miłosierną samarytanina. Karmiła się Eucharystią i Słowem Bożym. Pomimo zagrożenia, jakie niosło ukrywanie Żydów, pozostali wierni tym wartościom aż po męczeńską śmierć.

Miłosierni z Markowej – fakty z ich życia:

Głową rodziny był Józef Ulma, pochodzący z ubogiej chłopskiej rodziny.

Ukończył czteroklasową szkołę powszechną, a w wieku 29 lat rozpoczął roczny kurs w szkole rolniczej.

W Markowej wprowadzał nowatorskie rozwiązania w dziedzinie ogrodnictwa, pszczelarstwa i hodowli jedwabników. Pasjonował się fotografią.

Jego żona Wiktoria także urodziła się w Markowej i pochodziła z biednej rodziny. Zajmowała się domem i dziećmi, uczestniczyła także w kursach w Wiejskim Uniwersytecie Orkanowym w Gaci.

Ulmowie mieli sześcioro dzieci. W 1944 r. Stasia miała siedem lat, Basia sześć, Władzio pięć, Franek trzy, Antoś dwa lata, a Marysia rok. W chwili śmierci Wiktoria Ulma była w dziewiątym miesiącu ciąży.

Ulmowie w swoim niewielkim gospodarstwie ukrywali ośmioro Żydów – pięciu mężczyzn z rodziny Szallów (ojca i czterech synów), dwie kobiety (Laykę i jej siostrę Gołdę Goldman) oraz jedno dziecko (prawdopodobnie córkę Layki). Zginęli na skutek donosu.

W zamordowaniu rodziny brało udział czterech żandarmów i od czterech do sześciu granatowych policjantów, którzy następnie obrabowali obejście.
Na koniec na miejscu kaźni mordercy urządzili libację.

W 1995 r. Instytut Yad Vashem przyznał pośmiertnie Józefowi i Wiktorii Ulmom tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 10 września 2023 roku rodzina Ulmów, naszych rodaków, została włączona w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego.

Zastanówmy się jakie przesłanie kieruje do nas Pan Bóg przez to wydarzenie. Jak wygląda nasze życie w rodzinie? Jak żyjemy wiarą? Czy wyraża się ona w konkretach? Czy w działaniu na rzecz potrzebujących, na rzecz obrony życia?

Błogosławiona Rodzina Ulmów będzie nam wypraszała potrzebne łaski, będzie inspirować nas do czynienia konkretnych aktów miłosierdzia wobec bliźnich a także byśmy potrafili mówić głośne „nie śmierci” i zdecydowane tak
„za życiem, za każdym życiem”.

Nie minęło wiele czasu od beatyfikacji Ulmów w Markowej. Niech pamięć o wydarzeniach z rodziny Ulmów będzie żywa w naszej w naszej parafii. Zachęcamy do modlitwy za wstawiennictwem heroicznej Rodziny z Markowej.                        ( Za: https://torun-michalici.pl/ )